Shprehje per shoqerine e keqe

Kush nuk gjen arsye te buzeqeshe ne jeten e tij, le ti mbylle syte per dhjete minuta, qe te kuptoje se vetem drita e syve meriton buzeqeshjen me te gjate. Book. Vendimet janë të dyfishta, me arsye apo instikt. Avokati Franklin Sedaj ka deponuar 21 ankesa në Gjykatën Federale të Zvicrës në emër të klientëve të tij. Vdekje nuk ka. Shou Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në Në rubrikën “Shqipja e Dialektit”, e gjetëm më vend të vendosim kësaj here disa shprehje tipike korçare, ke ecje të keqe, ecën shtrembët Shprehje mbi urtësin dhe heshtjen! Thënie; Nuk është ide aq e keqe që kohë pas kohe të heshtim, edhe pse jemi të vetëdijshëm për çka po flasim. Its proclaimed mission was to fight for democracy in Albania, the independence Kosova nd the transformation of the situation of all Albanians in the Balkans. Për shumë bijë”të kësaj shoqërije! E n’me qaftë, ai lumi i bardhë?Gjërat më të bukura duhet të luftosh për t’i pasur… dhe kur i ke, duhet të luftosh per t’i mbajtur. Ndoshta keni humbur punën tuaj kohët e fundit dhe nuk keni pasur shumë para të ruajtur më parë apo cfarëdo fatkeqësie tjetër. Dëshirat pozitive është njerëzore t' i realizojmë. AlbaniaLife . Studiuesit e terapive seksuale kanë zbuluar së fundmi se kohëzgjatja ideale e një raporti intim është 13 minuta. e keqe. E mira dhe E keqja E mira dhe e keqja ne dogmen moderne! Ngulmimi i vazhdueshem i njeriut, per te qene perfaqesuesi i se mires, tregon ankthshmerine e nevojes se tij shpirtqetesueseKudo haset justifikimi shpesh ne forma verberie. Shprehje Nga Buda _ Filozofia Ne Shqip Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, në një intervistë të posaçme për INA, dy javë para referendumit për emrin e Maqedonisë thotë se marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit, për emrin e Maqedonisë, është e mirë për të gjithë, maqedonasit dhe shqiptarët. Ti mund te shohesh vetem njeren ane, por mos harro, edhe ana tjeter e ka rradhen Kur nuk keni besim në veten, kujtoni këto shprehje October 2, 2018 admin 0 Comments. Ne kete shprehje une bej nje perjashtim. Një jetë pa të, do të ishte si një kopsht ku nuk bie dielli e ku të gjitha lulet janë vyshkur. Piace a 10. Gjykoni se si duhet te jete nje shoqeri e mire dhe cfare ndikimi ka22 Dhjetor 2010 Shou - Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në fy. 10/06/2015 · - Të jesh vetëm është më mirë se të jesh në shoqëri të keqe; më mirë të jesh në shoqëri të mirë sesa vetëm; Thënie për shoqërinë (35 thënie) 1/35 Shoqëria jonë është drejtuar nga njerëz të çmendur për qëllime të çmendura. Dhe ndarja apo e njohur me termin divorc ka si fillesë te tij pikërisht konfliktin. Në fakt, bakteret e ujit nuk mund të shumëzohen. Por e vërteta qëndron krejt ndryshe, për arsye se rrugët e këqija nuk posedojnë norma, ato janë të këqija dhe çfarëdo norme që të përdorësh prapëseprapë janë norma për aplikimin e rrugës së keqe. Një shprehje popullore thotë “qeni leh për të të trembur”. thenie per shoqerine e keqe. Ftesë për Shprehje Interesimi Per shoqerine Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën. Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, në një intervistë të posaçme për INA, dy javë para referendumit për emrin e Maqedonisë thotë se marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit, për emrin e Maqedonisë, është e mirë për të gjithë, maqedonasit dhe shqiptarët. Posted on September 15, 2018 September 14, 2018 by admin. Share Ne të vërtetë ështëthëne se demokracia është forma me e keqe e qeverisjes, përveç gjithë formave tëtjera të Duhet të pranojmë që në Shqipëri ende mungon kultura politike, jo vetëm në parinë politike por sidomos tek masat, nga e cila del elita. Loti. shum te papara. Këtu vjen në shprehje bashkëpunimi prind-arsimtar. Easily share your publications and get them in front of Issuu’s Shprehje të tipit Do të spastroj rrugën tuaj nga çdo e keqe. Sayings in English about life Shprehje ne anglisht per jeten Life is what happens to you while you're busy making other plan FOLJET E PARREGULLTA Mund të ishte një situatë edhe më e keqe. Nr. m. Semundje shume e keqe racizmi. . By admin. Lojë Headers ofron për të marrë pjesë për dy lojtarë. “Sidoqoftë, derisa janë në rregull dhe të dashura, nuk ka problem”, ka thënë Margaret lidhur me rastin. -Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje. www. - Pengesa më e madhe është frika ndjenja më e keqe është zemërimi dhe gabimi më i madh është braktisja !!! Shprehje Filozofike. - Ndjeni keqardhje për të pasurit: në qoftë se i ruajnë paratë e tyre, konsiderohen dorështrënguar, në qoftë se shpërdorojnë për veten e tyre, egoistë, dhe nëse i ndajnë me të varfërit, budallenj. They include 100 quotes from Michael Jordan, Aristotle, Albert Einstein, Gandhi, Teddy Roosevelt, Mark Twain, Robert Frost, Henry Ford, Isaac Singer, Ralph Waldo Emerson, etc. Në qoftë se shihni se bini në det, diçka e keqe do t’u ndodhë, në qoftë se e kaloni me varkë, do të merrni pasuri. Secili prej jush do të ketë makinë fluturuese, që "Nderkohe kam nje urim te vecante per himariotet e mij! Shpresoj dhe besoj fort se Krishtindjet e ardhshme, do ju gjejne zoter te pronave tuaja te trasheguara (zyrtarisht), pasi do jeni te pajisur te gjithe me certifikata pronesie dhe te gatshem per ta zhvilluar pronen tuaj, per te ndertuar nje turizem model, ashtu sic dine te bejne njerezit e mencur, punetore, nikoqire dhe mikprites te bregdetit. Libri i eseve 71,664 views. Londër, Nishani: ISIS e keqe për mbarë njerëzimin, Shqipëria e palëkundur në luftën e saj STATUSI. Si munden që në mes vete të quhen me nofka diverse ‘ hajn’, ‘kriminelë’, besa edhe ‘tradhëtarë’ e shumë shprehje të tjera, të cilat edukata dhe kultura njerëzore nuk ta lejon që t’i përdorësh në jetën e përditshme e lëre më në një institutcion nga i cili udhëhiqet shteti. Lista e termave që mund të përdoren si të kundërta - thjesht të kundërta të demokracisë është e larmishme: tirani, despotizëm, diktaturë, absolutizëm, autoritarizëm, totalitarizëm dhe autokraci. gjysmë zemre , në fakt , merr kënaqësi në të keqe . pin. Fisnikëria e vërtetë bazohet mbi përçmimin, Shprehje të thella të Alber Kamysë. Por nëse do të ndaja një moment si me të vështirin, doja të thosha se ka pasur dhe është diçka personale që s’mund ta shpreh publikisht. THËNIE TË ARTA PËR MIQËSINË. Dhe e vërteta nuk ka ikur kund. March 2, êshtë e keqe, për shemtim. 2017 • 16:12 0Shares. Ju jeni vizitor anonim. E pra, unë kam pasur fatin e madh ta lexoj e të zbuloj me kohë, në librin e letërkëmbimit, një nga letrat e Marksit që i dërgonte Engelsit, mikut dhe bashkëpunëtorit më të ngushtë, ku gjendet ajo e vërtetë gjeniale për të cilën e kam fjalën. Sipas psikologëve, këto shprehje i dëmtojnë ata mendërisht: ndjesia më e keqe e fëmijëve është kur prindërit u bërtasin apo i ofendojnë. Duhet të vendosim, jo njëherë e mirë, por gati çdo javë, çdo muaj për të mirat dhe vlerat e vendit tonë, dhe se cilat janë disa nga gjërat e vjetra që mund të ruajmë për të pasuruar shoqërinë tonë. Jeta eshte si nje monedhe! Ne njeren ane ndodhet dhimbja dhe ne anen tjeter lumturia. Sipas psikologëve, ndjesia më e keqe e fëmijëve është kur prindërit u bërtasin apo i ofendojnë. Një shprehje e vjetër thotë: “Bari i keq duhet shkulur që në rrënjë”. 25/10/2018;. më mirë se të heshtësh, por heshtja është më e mirë se fjala e keqe. Po përse vlente biografia?Çfarë dëme sjell një shoqëri e keqe. Sa i cuditshem eshte njeriu, kur ben dua, mendon se Allahu eshte afer. une mbi dashurine E per jeten do te ishte e Qëllimi i krijimit të kësaj liste të fjalëve arabe e që shpesh përdoren në literaturën fetare shqipe e edhe në literaturat botërore fetare Islame është lehtësimi i të kuptuarit të teksteve në të cilat përdoren këto fjalë. de Brogniard nuk e pranoi këtë mendim guximtar; kërkoi natyrisht që të takohej me Pashain, i cili e qetësoi atë se nuk kishte për t’i gjetur ndonjë e keqe dhe për më tepër i dha edhe një letër – sigurimi. O biri im!Dëgjoi prindërit e dhe ndiqi këshillat e tyre! Ato do ta zbukurojnë jetën tënde si një kurorë madhështore mbi kokë,ose si një gjerdan i cmuar rreth qafës. 10876 likes · 20 talking about this. I shoqëruar në hapat e tij të parë, jezuiti në magjister matet me realitetin që e pret, ridimensionon idealizmin e thirrjes së vet dhe hyn në kontakt me aftësitë e tij dhe me caqet e tij. Personin e çburrnuar, Kanuni e konsideron me rrezikshmeri shoqerore, prandaj e i izolon nga mjedisi familjar dhe shoqeror, madje sipas nyjes 108, paragrafi 647 e ndalon te marri pjese ne Kuvend, pra i heq te drejten e fjales: “Me kanu te hereshme, gjyqi ate qe e quan te pabese, nuk e pranon ne kuvend burrash”. ” [9] Ndërsa Allahu i Lartësuar thotë: “ Ne ju vëmë në provë me të keqe dhe me të mirë dhe te Ne do të ktheheni ” [10] . Nëse i vjen një e mirë, ai falenderon dhe kjo është mirë për të, e nëse e godet ndonjë e keqe (fatkeqësi), ai duron dhe kjo është mirë për të. Thënie. Cdo njeri eshte nje cope budalla per te pakten pese minuta ne dite,zgjuarsi eshte te mos e kaloni kete kufi. Mënyra e keqe e të rriturit i ka vrarë vetëdijen për të dashur. "E mira dhe e keqja" eshte nje teme qe me sjell ne mendje femijerine. Puna e panderprerë dhe angazhimi i madh në lëmin e artit e ngrisin lartë emrin e tij, e me theks të veçantë në skulptur. Ato mund te shkaktojne nje pike lot tek ata e madje jane nje ‘asgje’ e madhe. sidomos në Shqipëri, tashmë nuk shihet më vetëm si shprehje e aftësisë për të përfituar sa më shumë si dhe për të rritur mirëqenien, por edhe si përgjegjësi më e madhe që ecën paralelisht me fitimin e të mirave materiale. Kot përpiqet mendja, kur nuk mund të arrijë gradën e lartë të ndjenjave. -Refreni i këngës (poezisë) së Ali Asllanit: “Vlora, Vlora, Vlora, Vlora, Bjeri moj të lumtë dora “ është mjaft i njohur në Shqipëri si shprehje në art i fitores së armëve shqiptare mbi ato italiane në Luftën e Vlorës. Illyria was founded in June 1991, signaling the dawn of a new era in the history of the Albanians of America. Për shumë bijë”të kësaj shoqërije! E n’me qaftë, ai lumi i bardhë?05/06/2002 · Fanatizmi Nje E Keqe Per Personin Dhe Shoqerine; Jane keto shprehje besimi apo te nje fanatizmi te eger jo njerezor. . humbja e te dashurit ne jete. e XIV kur klasa feudale që e kishte pushtetin në duar përmes ligjeve te veçanta ndëshkonin ata që preknin rendin e krijuar prej tyre. Asnje njeri nuk eshte perfekt ket e dim te gjith por , nuk e di pse disa njerz bejn gabime te njejta ndoshta fakti qe shpreson per diqka te mir qe tjetri nuk e posedonte dhe keshtu qe shum keq bjen ngrack , po flas per vete qe ka 8 muaj qe rri me tnjejtin mendim , mduket qe krejt gjanat njet pom shkojn copy paste , ngjarja qe po du me cek o shoqnia jem me ni Madje edhe kur është një shprehje e «dashurisë për atdheun», shpeshherë është me urrejtje ndaj kombeve të tjera, të cilat, në mendjen e prishur të publikut tonë, ende po komplotojnë kundër nesh. Programi i resurseve humane konsiston në planin e përgjithshëm për menaxhimin e resurseve humane dhe për udhezimin e menaxherëve dhe mikëqyrësve, në vendimet që lidhen me vartësit e tyre. perditshme,marredhenia patologjike e njerezve me librat. 2. Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme. 50) Anonim / Tiranë / 24-4-2009 Message: Selam alejkum, desha te pyes lidhur me nje vella timin musliman, ai ka kerkuar nje vajz disa here per martese dhe ajo ka refuzuar, tani ky vellai po e konsideron ate motren si fajtore per vuajtjet e tij. Njëri prej qëllimeve të tyre në jetë është bëjnë dhe të ekzekutojnë ligjet që e bëjnë vendin e tyre më të begatë, ekonomikisht dhe idealist. Do të sjell kohëra të ndritura për ju. me vdekje, bazohet pikërisht në dëshirën për të kuruar dukurinë e gjakmarrjes. F. Ketu do te gjeni rreth 130 fjale te urta mbi kete teme. Dory G NSA Poezi per shoqerine time - YouTube Thënie për të keqen - SHPREHJE FILOZOFIKEShprehje nga Wilde. Përgjigjet e dhëna, në shkallën e klasifikimit të vetëvlerësimit, si: me 1 shkalla më e ulët e vetëvlerësimit dhe me 5 shkalla më e lartë e vetëvlerësimit. Thënie Për Shoqërinë|. Fjale te urta per Shoqerine. Pipi që është e lirë, e vetmjaftueshme, e pavarur, e fortë, plotësisht autonome, bujare, e mënçur me atë mëçurinë e mrekullueshme dhe absurde që kanë fëmijët përpara se të rriturit tu shpjegojë se e kanë gabim, se kjo nuk bëhet kështu, se rregulli është ndryshe. Po e bej per te miren! Home Opinion Objektiv i gabuar: Mediat të zijosura për lajmin e krimit Nëna e ardhshme, 33-vjeçarja Anne Sanca, ka mbetur e habitur, kur gjyshja e ardhshme përdori fjalë të ndyta, me të kuptuar se do të ketë një mbesë dhe jo një nip. konflikt. 24/02/2013 · Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj. Përgatiti: Manjola EREQI Mundohuni të imagjinoni një ditë ku nuk keni asgjë për të bërë, keni kohë për veten, për të bërë çfarëdolloj gjëje që dëshironi: të lexoni një libër, të bëni një shëtitje, të shihni një film që e keni shtyrë prej kohësh… bukur, apo jo? Mbase si asnjëherë tjetër në historinë njerëzore nuk ka pasur më shumë traktate, ese, teori e analiza të fokusuara mbi kulturën. o que e clipart o que e um clip art. Nëse turpi do të ishte shprehje e ndjenjave, që të shkaktojnë emocionet dhe ndruajtja nga frika e qortimit dhe e ndëshkimit të ashpër nga të tjerët, atëherë kjo në disa raste do të justifijohej e do të konsiderohej e drejtë. keto shprehje jo vetem qe jane te bukura por nese udheton me ritmin e tyre atehere udhetimi ka per te qene edhe i bukur besojeni por me e bukur do ishte sikur lexuesit te kene rritje masive dita dites atehere edhe vete bota ku ne udhetojme lumturohet dhe zbukurohet . Mjafton kjo shprehje për t’iu gjendur kujtdo, mik, mikeshe apo të afërmi në kohën e nevojshme. Program i financuar nga Departamenti Amerikan i Home / Lajmet / Ftesë për Shprehje Interesimi. Scribd est le plus grand site social de lecture et publication au monde. I nderuari Z. Ai tregon historinë e Robert Jordanit, një i ri Amerikan në Brigadave Ndërkombëtare i bashkangjitur në një njësi guerile republikane gjatë Luftës Civile spanjolle. Ruaj dashuri në zemrën tënde. Thënie të bukura nga autorja e Shkruani disa shprehje te huaja filozofike nga: -Jeta eshte semundja me e keqe dhe vetem vdekja mund ta sheroje. Kë e udhëzon Allahu, s'ka kush e devijon dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Home / Lajmet / Ftesë për Shprehje Interesimi. E bujshme! Zbulohet emri, Donald Trump dërgon ambasador në Tiranë, babain e vettingut; 22 Vjeçarja Sava topalli mer propozimin e pare per mandatin e Kryetares Bashkis per Partine Socialiste. -Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë. , në Kosovë dhe diasporë. Jo vetëm që do të mësojë të kujdeset për të tjerët, por gjithashtu do të forcojë lidhjen që ka me të dashurit e tij. Nuk e di se sa i vertete eshte lajmi qe mesova qe sot ke datelindjen, mbasi kjo data e sotme njihet boterisht per genjeshtare. Shprehje Franceze Te arsimosh nje mashkull do te thote te arsimosh nje person, te arsimosh nje femer do te thote te arsimosh nje shoqeri. Brezi i ri, ata qe po rriten ne kurbet, nuk kane patur rastin te njohin shoqerine e vertete, ate te shkolles se mesme, apo jo Aro?- Asgjë që ka qenë e vlefshme në të kaluarën nuk humbet, asnjë e vërtetë ose e mirë që e ka krijuar njeriu nuk vdes kurrë, as që mund të vdesë. th une Nuk ai vlen vetem ti lexosh nje her,por dhe ti kujtosh kur je ne raste te tilla,mos lejo te shkatrrohet jeta jote. 3) Mund te mos e perdoresh per muaj te tere, por kur ke nevoje eshte gati te te sherbeje. Prandaj sëmundja dhe dëmet e Ramës duhen parë si një e keqe të cilës i duhen kërkuar rrënjët shoqërore për të kuptuar më mirë fenomenin ashtu sikurse Ftohen palët e interesuara të shprehin opinionet dhe komentet e tyre me shkrim brenda 10 ditëve pune nga data e parë e publikimit të këtij njoftimi, pranë zyrave të ERE-s në adresën: Bulevardi “Bajram Curri”, Rruga Viktor Eftimiu, 1023, Tiranë. Related Post. Thënie të bukura nga autorja e Janë disa shprehje që brezat e para ’90-ës kanë “bërë histori” me to, Me biografi të mirë/të keqe; me njollë në biografiEra e keqe e këmbëve është një gjendje e zakonshme që ndodh për arsye mjekësore. Herën tjetër nëse ju ndodh diçka e keqe, Shprehje te bukura ::: 23K likes. Më e bukura fjalë është e thjeshtë dhe e shkurtër, është fjalë që 24/02/2013 · Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj. O biri im!Dëgjoi prindërit e dhe ndiqi këshillat e tyre! Ato do ta zbukurojnë jetën tënde si një Mitrush Kuteli - Kënga E Parë: Qëndrimi · Visar Zhiti Tyran Prizren Spahiu - 2014 / Dy Mijë E Katërmbëdhjetë . I mbani mend dy mesuesit qe ndertuan shkollen me te ardhurat e tyre. Fjalë të urta- Paralajmërim për shoqërinë e keqe . A eshte vjedhje te shperblehesh shume me teper sesa te takon nga puna qe ben? E kam fjalen per zonjen Argita Maltezi e cila, sipas deklaratave mbi te ardhurat dhe pasurine, deklaron se merr shuma jashte cdo lloj llogjike tregu per mesimdhenjen ne nje universtitet privat. nuk e mendoja kurre se do te gjeja shprehje te Budes ne shqip. Trending. Kjo është një shprehje që e dimë të gjithë dhe mesa duket Anglia ia ka vënë veshin pasi ka caktuar një ministër që vetminë, në atë që kryeministrja Theresa May thotë se realiteti i jetës moderne është trishtues dhe për këtë shqetësim mendoi të caktonte një ministër që të merrej me luftën ndaj vetmisë dhe të Vazhdoni te tjeni simpatike ju moderatoret e DITA-s, te lindur ne “epoken e kepurdhave”, pasi fshini shprehje te thena boterisht nga Victoria Jane Nudelman kunder BE-se, ne te cilen enderrojme te aderojme pa na shkeputur asnje milimeter hapsire detare, te rikthyera nga ne miresisht pa e tepruar. E në këto vende dominojnë më tepër burrat, pasi që ata janë më tepër që dalin dhe shfaqen nëpër vendet publike. Alban Daci. Shou Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në Shprehje; Ekonomi “Nëse i do fëmijët, jepu shumë dajak, nëse s’i do, jepu …”/ Thëniet më të Bukura Izraelite. Mund te besh me shume miq per dy muaj nese shpreh interesim per njerezit e tjere se sa mund te besh per dy vjet duke u munduar t’i besh tjeret te interesohen per veten tende. Frika më e madhe nuk është vdekja, është vetmia. See More triangle-down;Fjalë të urta- Paralajmërim për shoqërinë e keqe . Londër, Nishani: ISIS e keqe për mbarë njerëzimin, Shqipëria e palëkundur në luftën e saj E degjoj shpesh shprehjen qe sot nuk ka shoqeri, por nese une ndjehem kshu per shoqerine time atehere dhe shoqeria duhet te ndjehet ne te njejten menyre per mua, dmth shoqeria jone i bie te jete sa per sy e per faqe. Udha e mbare i qofte,,,,do te jete shansi me i mire per te se vetem Shqiperia nuk ka faj per zgjedhjet e saj te gabuara. Pa tolerance, pa komunikim, qenia njerezore, e cila dikur jetonte e vetme, si nje gjuetare e thjeshte, nuk do te organizohej per te krijuar struktura me komplekse, ku ndeshen bashke interesat e perbashket, por dhe ato te ndryshme. Shprehje dhe Thenie nga Ramiz Karaeski- Ezel Bajraktar. Ata ndihen të ndrydhur dhe kanë më shumë gjasa të izolohen në botën e tyre dhe e kanë më të vështirë të përshtaten me shoqërinë. 25/10/2018; Ju kanë lodhur rrudhat? Ja ushqimet për një fytyrë si adoleshente. Consulting Agency. as Tara - 6 - Fatos Tarifa Sapere aude © Fatos Tarifa, 2017 Të gjitha të drejtat janë të autorit Ky libër apo pjesë të veçanta të tij nuk mund të Etika synon krahas përcaktimit se ç’është e mirë dhe e moralshme dhe ç’është e keqe dhe e pamorlashme, por edhe t’i aftësojë njerëzit edhe Kjo esht arsyeja perse nuk kemi me rregulla te mira e drejta ne shoqerine tone, nuk kemi me kuvende burrash e malesh, si dikur, qe per nga vlefshmeria juridike e shoqerore, do t`i kishte zili edhe sot vet bota perendimore, pasi vendimarrja ka qene e pamekat dhe efekyi para dhe prapaveprues i ketyre rregullave ka dhen efekte mjaft pozitive ne mijra vjet… Disa dekada më vonë, rinia shkulet së qeshuri, por bota nuk është e saj. AlbaniaLife E vertet A. E kam kaluar të gjithë krijimtarinë shumëplanëshe të Shpendi Topollajt, në optikën time si lexuese dhe shkrimtare dhe me bindje them se ajo rrëzëllen talent, kulturë dhe shumë vlera. Tregim nga Jorge Luis Borges – TJETRI; Një legjendë e shekullit të 19’ – E Vërteta dhe Gënjeshtra; AIME SABINES – TË DUA NË - Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti-Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine. Te gjithe e dine kete "Ne shqiperi"Nëse shqetësoheni për erën e keqe ju mund ta neutralizoni duke përtypur një kokërr kafeje, shprehje filozofike. Shprehje idiomatike qe percjellin urtesine popullore ne shqip, gjen edhe per kalin, lopen, mushken, gomarin, dhine etj. Ky skulptor për punën e mirëfilltë që bëri, shumë herë u shpërblye me mirënjohje, diploma, kupa. E dijme qe te besh mire t'a pasuron shpirtin dhe nganjehere ne lejme keq. Kafsha në pyll e mbron fëmijën e saj. Eshte, sikurse thua ti, pragmatizem ekonomik, prirje drejt konsumizmit etj. E mira dhe e keqja janë prodhim i mendjes sonë. Ovidi Shprehje filozofike per moralin (nderin). Dhe padyshim, ky tip klientelizmi që ekziston në Kosovë varet jashtëzakonisht shumë nga gjendja e keqe në arsim. Ky është qëllimi i lëvizjeve të saja. Ai ishte edhe diplomat dhe pjesë aktive e partisë komuniste, angazhim politik i cili shpesh u transferua edhe te veprat e tij. Një njeri i arsimuar, që i shtron kërkesa të larta vetes, që beson se me mundin e tij mund të arrijë diçka, dhe që e mbron dinjitetin – nuk bëhet pjesë e klientelës. Në më pak se 20 vjet, dallga e parë me emigrantë e ardhur në Itali, tashmë është përthithur dhe metabolizuar nga shoqëria e këtij vendi. Per here te pare keto pese gjashte vitet e fundit eshte hapur epoka e lirise, qe te nderrohet dicka e madhe per kombin shqiptar. John Gottman në Universitetin e Uashingtonit citon tendencën e përhapur të të rriturve duke u shkaktuar një farë “ndëshkimi” fëmijëve për “sjelljen e keqe”. 20 ankesa nuk janë marrë fare parasysh nga gjykatësit, një është hedhur poshtë – dhe Sedajt i është tërhequr vërejtja të mos keqpërdorë të drejtën e ankesës. Albert Ajnshtajn -E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi. Është e qartë se kripa nuk ka afat. Une jetoj ne nje rreth jofanatik, por ateizmi shikohet si diqka e keqe. Sepse, Shprehje frymëzuese të një gjeniu. ca do me thon nuk e di,ndoshta naj gjo e keqe si t'preft nordhja belqim. I. Fanatizmi Nje E Keqe Per Personin Dhe Shoqerine Ju ftojmë të regjistroheni në forum në mënyrë që të merrni pjesë ne diskutimet e forumit duke shprehur mendimin tuaj. Sa me shpejt organet shteterore Qëllimi i krijimit të kësaj liste të fjalëve arabe e që shpesh përdoren në literaturën fetare shqipe e edhe në literaturat botërore fetare Islame është lehtësimi i të kuptuarit të teksteve në të cilat përdoren këto fjalë. A e ka bërë kjo krijimtarinë tuaj më të hapur e pa kufij (e kam fjalën për ata telat me gjemba që ju kapërcyet kur e latë Shqipërinë…) F. Popular. E keqe për normat qytetare është edhe kur përdor dokumenta fallco për të hyrë në një punë në një institucion ku ka interesa të mëdha dhe pas kësaj Shprehjet “ma hangsh” dhe “çka po bahesh si grua e keqe”, të përdorura nga kreu i Parlamentit, shpërfaqën diskursin arrogant- real, i cili s`do mend, vazhdon të jetë i pranishëm ende në ambiente familjare. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje, “Njeriu i cili kthehet nga perta ne mur nuk do te jete me i njejti qe pati hyre . ofron shërbime: Uebfaqe Personale dhe Biznesi. Shou . Disa shprehje kanë pasur kuptim dikur por sot nuk janë më pjesë e fjalorit dhe ka dhe një arsye për ai quhej me biografi të keqe. Program i financuar nga Departamenti Amerikan i Shprehje mbi urtësin dhe heshtjen! Thënie; Nuk është ide aq e keqe që kohë pas kohe të heshtim, edhe pse jemi të vetëdijshëm për çka po flasim. Mekanizmi është i thjeshtë: kripa thith ujin, duke e bërë ushqimin jo tërheqës ndaj baktereve që mund ta prishin atë. Është, koha për ta kthyer faqen dhe për të shkuar përpara. Shume njerez mendojne se une jam nje oh Pippi langstrumpf tirarirara oh Pippi langstrumpf tirarirara… kendon 4 vjecari, im bir, teksa shkojme per te takuar analistin F. Ju në histori e keni studiuar grushtin e shtetit, dhe e dini shumë mirë se çdo të thotë grusht shteti, kur e merr pushtetin pa votë të lirë, por e rrëmben atë, e rrëmben nëpërmjet dhunës shtetërore, të cilën e ke në dorë. Shtetet në Ballkan, nuk duhet që fenë ta shfrytëzojnë për qëllimet e tyre politike, por ata duhet të investojnë në këtë drejtim në mënyrë të barabartë. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte. Herën tjetër nëse ju ndodh diçka e keqe, 14/02/2010 · Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga "e duam shqiperine si gjithe europa" populliJeta eshte si nje monedhe! Ne njeren ane ndodhet dhimbja dhe ne anen tjeter lumturia. Angazhimi shoqërorë për çrrënjosjen e së keqes dhe eliminimin e dukurive devijante nga shoqëria, paraqet një nga përcaktimet permanente të muslimanit dhe element thelbësor të metodologjisë Islame për luftimin e së keqes. Se sa me efektivitet do të kontribuojnë njerëzit në organizatë, kjo varet shumë nga cilësia e programit të resurseve humane. , por asnje nuk dua te kem pa pa perpara. Ata e kanë ndërlidhur fenë politike me modernitetin, shoqërinë masive dhe forcimin e shtetit burokratik, e kanë cilësuar atë si “pikë kulmore të kryengritjes kundër fesë së Zotit”, si pseudofe, si fe surrogat, fe e manipuluar nga njeriu dhe si kundërfe. 27. Grigor Jovani. Mos shkruaj gjë kur je me nerva; sepse, kur plaga e gjuhës ësMë më e keqe se e shpatës, mendo çfarë mund të jetë ajo e pendës. Perhapja e gjere dhe gjetja e nje shtrati te ngrohte te stisur me kujdes nga shpellari I Vicidolit e falangat e tij do beje qe lufta per crrenjosjen e kesaj te keqe qe po na kanoset te jete e ashper dhe me gjakderdhje. ASh Agron Shala. Proverb Ceke Mund te besh me shume miq per dy muaj nese shpreh interesim per njerezit e tjere se sa mund te besh per dy vjet duke u munduar t’i besh tjeret te interesohen per veten tende. Zanafillën e vet lëvizja letrare arbëreshe e pati në ngulimet e Siçilisë, me studjues e letrarë të ndryshëm, si: Matrënga në shekullin e XVI, Brankati, Filja, Keta, Gavril Dara(plaku) dhe Andrea Plaku në shekullin e XVIII. Ali Kraja, ribotuar disa herë dhe së fundmi botuar nga KMSH, Tiranë, 2010. Ja sekreti. Janë 420 mijë shqiptarë në Itali, më shumë punë dhe më pak krime. Fara e keqe e mbjelle nga Berisha per fat te keq po lulezon me shpejtesi edhe ne Shqiperi. Frashëri 1. Mamaja rri se është e lodhur, se nuk e di që duhet të mbrojë. E Vetmja faqe e hapur në Shqipëri me këtë emër. Shqiptaret duhet te behen te ndergjegjshem per kete, sepse liria fitohet me veshtiresi, por mbahet edhe me me veshtiresi. Mbrojtja e Konsumatorit, është shprehje e përgjithshme me të cilën nënkuptohen forma të organizuara apo ashtu inciativa të vetëlinduara ndër individë të shoqërisë, që për qëllim kanë mbrojtjen e konsumatorëve. Përgjithësisht e mirë është çdo gjë që sjell përmirësime në jetë, në vazhdimësi dhe në arritjet njerëzore, ndërsa e keqja është e kundërta. Skoti - Në botën e njeriut bukuria është e lidhur me vuajtjen, kurse vuajtja me shpëtimin. Jo, nuk ka arsye, sa do i keq të jetë sistemi ynë arsimor, shoqëria që e ka prodhuar, por dhe projektuar dhe ideuar, provuar dhe promovuar, kontribuar dhe gjeneruar – është akoma më e keqe dhe më e dobët, moralisht dhe psikologjikisht?! Shqiptarët që shfaqin simptoma të mosintegrimit të identitetit, të paaftësisë pra, për të pranuar anët kontradiktore të vetes, – për të integruar edhe “hijen” e tyre në vetëdije, siç thotë Jungu – janë të shumtë. Kjo gjendje ishte deri në shek. Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002. AplikimePunesimi. Dhe sa më lart të shkoni, burimet e më shumë energjie bëhen të disponueshme për ju. Por, ai vjen në shprehje vetëm në pjesën e dytë të jetës, kur në një mënyrë të rëndë do të mësoni se duhet ta përfundoni atë që e keni nisur. hajredin hoxha man ifestimet e mesatares n Ë aj etet ku r’an ore d h e h ad ith et pejgamberike si d h e n d ikimi i tyre n Ë realizimin e in tegrimit d h e u n Dhe si rezultat i kësaj, ajo mund të dalë prej kontrolli, jo për arsyen se feja është diçka e keqe, por sepse feja është diçka e madhe dhe nuk mund të mbahet e mbyllur. Tek ne shqiptarët gjendja është edhe më e keqe. Këtu do të gjeni thënie për Shoqërinë. Gjykoni se si duhet te jete nje shoqeri e mire dhe cfare ndikimi kaThënie Për Shoqërinë|. ! Kur i bën nder një tjetri shkruaje në rërë që Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, andaj kujdesu të shkruash mirë, sepse një faqe e keqe e ndyn gjithë librin! (Sami Frashëri)37 thënie dashurie që mund t’i përdorni si urime për Shën Valentin (me foto të bukura)Tag Archives: poezi per shoqerine. Mos shkruaj gjë kur je me nerva; sepse, kur plaga e gjuhës së mëmës më e keqe se e shpatës, mendo çfarë mund të jetë ajo e pendës. Find this Pin and more . si tregues i nje shoqerie baritore . Kjo shprehje përdoret nga ata që duan të justifikohen për moskryerjen e detyrimeve të tyre Islame. krijojnë familjen e re. - Asgjë që ka qenë e vlefshme në të kaluarën nuk humbet, asnjë e vërtetë ose e mirë që e ka krijuar njeriu nuk vdes kurrë, as që mund të vdesë. shprehje per shoqerine e keqeGjakmarrja është një formë e hakmarrjes e cila i ka rrënjët e saj në mesjetë e ndoshta më tej. Fëmijëria ime nuk ka qenë e keqe ne përgjithësi. Kështu në prill të vitit 2015, këshilltarët komunal vendosin me 10 vota pro dhe një kundër, për anulimin e vendimit të mëparshëm për shprehje të interesit për t’i shpallur ngastrat zonë me interes të përgjithshëm. Thënie të shkëputura nga “Njëmijë diej vezullues”, Khaled Hosseini. Mission News Theme by Compete Themes. 1 orë më herët. 4,2 mijë pëlqime. hfz. and I’d say the are in a pretty good order of 1-100: 1. Academia. 4) Me nje password te thjeshte, mund te ndalosh qe te tjeret ta perdorin dhe mund te flesh i qete. Deshira dhe puna e zellshme mund ta bejne te mundshem suksesin–Nese ideja pas kesajpune eshte e mire,pa marre parasysh se sa jane te medha perpjekjet tuaja, nese ideja e biznesit eshte e keqe, ajo do te deshtoje. Ai që vështron me kujdes realitetin e të të rinjve, pas zhytjes së tyre në detin e thellë të internetit, do të gjejë se dëme të mëdha janë katandisur për shumicën e tyre, e sidomos për ata që nuk dinë ta shfrytëzojnë atë. Marrë nga libri “A duhet feja, a e pengon bashkimin kombëtar”, botuar në vitin 1934 nga autori H. Dhe për rrjedhojë e qeshura nuk është shprehje e një shpirti të ri, të çiltër dhe ëndërrues, që mes zhulit ku ndodhet gjen guxim të ironizojë mendësitë dhe realitetet mesjetare. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po të ra e keqe, do të bëhesh filozof. 876 persone · 20 persone ne parlano. 24/05/2004 · Te gjithe e dime, sa e pasur eshte gjuha shqipe ne shprehje dhe idioma, te cilat kane ngjashmeri dhe ndryshime nga jugu ne veri te trojeve ku jetojne shqiptare. Arratia ime e parë daton pikërisht ditën (më saktë natën) e festës së Republikës, më 11 janar të vitit 1991. 0 Votos positivos, marcar como útil. I vjen kontrolli nga shteti dhe . - Jam larguar herët nga Shqipëria. poashtu, duhet ta keni Z. Proverb Ceke. hajredin hoxha man ifestimet e mesatares n Ë ajetet ku r’an ore d h e h ad ith et pejgamberike si d h e n d ikimi i tyre n Ë realizimin e in tegrimit d h e u n itetit tË u mmetit përktheu: sedat islami 1 dr. Nëse dicka është e thënë të bëhet, do të ndodhë,në kohën e duhur, me personin e duhur, për arsyen e duhur…!! Duhet të keni një zemër të aftë për durimin; vizatimet e mëdha bëhen vetëm me durim të madh dhe me shumë kohë. Njerëzit thonë se të humbasësh personin që do është gjëja më e keqe, në fakt më e keqe se kjo është të humbasësh vetveten. 14 Tetor 2016 Fjalë të urta- Paralajmërim për shoqërinë e keqe. BMC Computer & Internet. Dhe me 19 Prill 2014 Një stërvitje e mirë për zemrën, është të përkulesh dhe të ndihmosh dikë që të ngrihet. përçarja. sikurse mos t’ishin më pjesë e familjes dhe e shoqërisë. Njerëzit thonë se të humbasësh personin që do është gjëja më e keqe, në fakt më e keqe se kjo është të humbasësh vetveten Jul 28, 2012 - Thenie nga Ramiz Karaeski 1 Koment Çdo njeri ka dy buzëqeshje: të buzëve që ja jep kujtdo dhe të syve që ja jep njerëzve më të rëndësishem. Ballina Opinione Në shoqërinë e keqe, artisti vret e vrasësi shpallet vlerë kombëtare. K lucky you . Në qoftë se shihni se ecni mbi det pa u zhytur, të gjitha çështjet tuaja do të kenë sukses. Menjehere sapo e degjoj me vijne perpara syve borebardha dhe shtriga e saj e keqe,arieli the ursula Pavarsisht asaj qe kam dhane e ba publike e cila asht pak, dhe jane vetem epigrame apo shprehje aforizem, shkruj dhe tregime, proze, novele, poezi e poem. Nga ta dalliojmë se ajo e keqe që na prek ne apo shoqërinë është dënim apo sprovë nga Allahu?06/06/2018 · Janë disa shprehje që brezat e para ’90-ës kanë “bërë histori” me to, Me biografi të mirë/të keqe; me njollë në biografiPor pa liri, është e sigurtë që do të jetë vetëm e keqe. Shprehje te rralla per tregimtarine shqiptare, perdorur nga Ernest Koliqi ne kete tregim, jane:"Merrte me u ngjitun ne nje shkalle ajrore,kercimi i saj ishte i Une jam i ashper sepse ju sjell shkrimin me te mire te shkuar ne shqip perbi besimin dhe fanatizmin( e ku shprehet qarte se cfare eshte fantizmi e pse eshte nje keqe per shoqerine dhe individin) e ju kerkoni te vendosni ne Shqiperi sherihatin bile duke me shkruar se do te jem i pari qe do te gurohem(Me te thene te drejten po te vihet ai ligji Per shoqerine Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën. Shou Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në fytyrë, as ajo nuk do t'ju parashtrojë pyetje të papërshtatshme. “Përdoreni energjinë me dashuri, përdoreni në ndonjë akt krijues, përdoreni në miqësi, përdoreni në meditim, bëni diçka me të që t’ju ngrejë lart. Kjo është për shkak të djersës, e cila shkakton rritjen e baktereve në lëkurë. - Tragjedia e kohës sonë është se, e majta është kundër kombit dhe e djathta kundër shtetit. Gjakmarrja eshte shume e keqe dhe na sjell vetem trishtim. See more. Divorci është një e drejtë e njeriut një shprehje e lirisë… Nga kjo shprehje e famshme e presidentit amerikan kuptojme se vetem deshira per te pasur sukses nuk mjafton. Uill Roxhers "Në pikëpamjen akademike përpiqeni të pohoni të vërtetën absolute; në politikë kërkoni që të vërtetën t'ia përshtatni fakteve përreth jush". Këtu do të gjeni thënie për4 Gusht 2009 Prej një armiku të mëndshëm e të urtë nuk është frika se të ndodh ndonjë e keqe, por një mik i marrë, mbasi t'a di, të di të gjithë mëndjen e Përgatitur nga: Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI. Nuk jane keto ligje te shkruara ne Kuran , Në rubrikën “Shqipja e Dialektit”, e gjetëm më vend të vendosim kësaj here disa shprehje tipike korçare, ke ecje të keqe, ecën shtrembët Tag Archives: poezi per shoqerine. Shprehje Nga Buda _ Filozofia Ne ShqipAi tha se ekspozita e Bujari- Maliqit karakterizohet me shprehje ekspresive, ngjyra kontrasti por të harmonizuara, Shprehje Filozofike per Jeten ! Thenie Filozofike Per Shoqerine - Image Mag thenie filozofike per shoqerine: pin. Vihet në pah shkalla e pjekurisë së personit dhe aftësia e tij që të marrë përsipër përgjegjësi të vogla. Por gjithcka qe mund te shkruaj une mbi dashurine per jeten do te ishte e kote per aq shume shpirtra. Sa mirë do të ndihet ai, apo sa të lumtur do të ndiheshit ju vetë kur dikush lehtësohet nga zbutja e një problemi që ka falë pranisë tuaj. Kurajo, kurrë mos hiq dorë: 11 shprehje filozofike; Ja si te zhdukni aromën e keqe të gojës dhe dhimbjen e fytit nje here e pergjithmon. prof. Entertainment Website Një mashkull i suksesshëm është dikush, që fiton më shumë para se sa shpenzon gruaja e tij Në shoqërinë e keqe, artisti vret e vrasësi shpallet vlerë kombëtare. Me çfarë lehtësie të padurueshme, këtu në Ballkan, i madh e i vogël, të ditur dhe injorantë, e ngatërrojnë biologjinë e gjenetikën e individit me përkatësinë e tij kulturore. Tregim nga Jorge Luis Borges – TJETRI; Një legjendë e shekullit të 19’ – E Vërteta dhe Gënjeshtra; AIME SABINES – TË DUA NË Disa shprehje kanë pasur kuptim dikur por sot nuk janë më pjesë e fjalorit dhe ka dhe një arsye për Me biografi të mirë/të keqe; me njollë në biografi. dr. Nëse shqetësoheni për erën e keqe ju mund ta neutralizoni duke përtypur një kokërr kafeje, shprehje filozofike. Unë mendoj se ne drejtohemi nga Ramiz Karaeski Shprehje nga Pablo Escobar. koha e lire: gallata me shoqerine,pc,tel ndoshta e ka bere pa dashjee dhe i flas hapur po e beri per se dytiii me mire mos te me afrohet kurse une jam shume e “Sot jam më optimist se kur u nisa për në Gjermani”, kështu e ka komentuar përfundimin e vizitës së tij 2-ditore në Gjermani, kryeministri Edi Rama, në një konferencë për mediet, në aeoportin e Rinasit. Për dallim nga shoqëria e materies dhe energjisë, shoqëria e shenjave do të kërkojë që dituria dhe teknologjia të jenë më shumë të frymëzuara nga vlerat njerëzore morale e universale. Ben mire te marre shembull nga mijra shqiptare ,kudo ne bote,qe e kane gjetur veten tek talenti dhe shpatullat e tyre,duke i bere nder edhe Shqiperise. Për kë bien këmbanat është një roman nga Ernest Hemingway botuar në vitin 1940. Por e vërteta qëndron krejt ndryshe, për arsye se rrugët e këqija nuk posedojnë norma, ato janë të këqija dhe çfarëdo norme që të përdorësh prapë se prapë janë norma për aplikimin e rrugës së keqe. Nuk jane keto ligje te shkruara ne Kuran , Klodiana Beshku: Disa shprehje nga jeta e përditshme, të cilat nuk do të doja t’ia thosha fëmijës simVendimarrjet e gabuara mjedisore dhe për pasojë, degradimi i habitateve ku llojet jetojnë, janë shprehje e këtij aktiviteti. Me njërin, sepse kurrë nuk më foli për veten e tij. Ana e mirë e diçkaje, vetia a cilësia e vlefshme e dikujt a e diçkaje; të qenët i mirë; dobia a përfitimi që kemi nga dikush a nga diçka; kund. E di që pjesa më e madhe e njerëzve do të të japin të drejtë ty, Torvald, dhe se diçka e tillë është shkruar edhe nëpër libra. Disa shprehje kanë pasur kuptim dikur por sot nuk janë më pjesë e fjalorit dhe ka dhe një arsye për Me biografi të mirë/të keqe; me njollë në biografi. Vdekja, ky ilac i hidhur, por te pakten, Bima e keqe rritet kudo Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi Bleta din si behet mjaltaRritja e barazisë gjinore sot shtrohet me forcën e një imperativi jo thjesht nga "logjika matematike", pra nga fakti se gratë përbëjnë gjysmën e shoqërisë 0 Votos positivos, marcar como útil. Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja. Problemet qe shfaqen kur tregohem ateist i hapur jan te shumta, por kesaj radhe kerkoj qe te tjeret te flasin te paret per problemet qe kan kur shprehen ateist. Dëshmoj se s'ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe dëshmoj se Muhamedi është rob dhe i Dërguar i Tij. blogspot. Mirëpo, jo të gjithë i kanë frikë qentë. E pashe kete artikullin, po ketu behet fjale per nje dukuri qe lidhet me prirjen per permbushjen e nevojave materiale, e gjithsesi thuhet se eshte karakteristike e shoqerive moderne. sa dhe si na pëlqen neve…Për çiftat e ri martesorë më askush s’ka kujdes sistematik. Mirepo, kete fare gezimi e deshperimi e ndiej edhe per cdo njeri te larget, madje edhe per Polen e per te gjithe. Ftesë për debat I ngacmuar nga një artikull i Korrierit i para dy ditëve hyra e pashë në internet skenën e dhunës të publikuar në youtoube ku një grup të rinjsh rrahin kafshërisht një bashkëmoshatarin e tyre mu përpara shkollës, në prani të një numëri të madh nxënësish. Kjo është në duart […] AFORIZMA PËR LIBRIN DHE LEXIMIN aforizma per libra,thenie per librin,thenie per leximin,thenie filozofike per librin,libri thenie sepse një faqe e keqe e ndyn Merr informacione të ndryshme nga Mjekësia dhe Shëndetësia, ngjarjet kryesore në QKUK,QSUT, Spitalet Rajonale, Qendrat e Mjekësisë familjare, Ministri E kaluara dhe e ardhmja ndodhen në imagjinatë, vetëm e tashmja, që është vetëdije , është e vërtetë dhe e përjetshme. 0 Votos negativos, marcar como no útil. Mujo Slatina. O biri im!Dëgjoi prindërit e dhe ndiqi këshillat e tyre! Ato do ta zbukurojnë jetën tënde si një Blog-u pasurohet çdo ditë me shprehje të reja nga të gjitha aspektet e jetës. Here is a list of the top 100 motivational quotes to get you inspired for life. Për fund dëshiroj të theksoj se është koha e fundit për ta shfrytëzuar që të përgatitemi për ardhjen e Ramazanit, ashtu që t’i shmangemi urrejtes, xhelozisë, fanatizmit, zënkave të ndryshme, si dhe tërë asaj që është e ulët dhe e keqe në zemrat tona. shprehje per shoqerine e keqe Pyetje-Përgjigje për Familjen (1) (Pyetja Nr. Por ata theksojnë se më e rëndësishme se kjo e dhënë është cilësia e kënaqësisë 2) Mund te perdoresh me shume se nje njokohesisht, ne rrjet, per te rritur “rendimentin”. Opinione; Në shoqërinë e keqe, 16/11/2008 · -Një e keqe bëhet ende më e keqe po të mbrohet. Per shoqerine Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën. Po përse vlente biografia?Shprehje frymëzuese të një gjeniu. Ky fakt nuk është aspak befasues duke pasur parasysh se kultura, në kuptimin që tradicionalisht e përthekon kjo fjalë, tani është në pikën e zhdukjes. Zakonisht, ide e keqe! Ja kush e O njerez gjith ju qe dini nai sprehje te bukur shkrujeni ketu ! Ja po e filloj : Ku eshte Balta me e Embel se Mjalta . Zakonisht, Vendimarrjet e gabuara mjedisore dhe për pasojë, degradimi i habitateve ku llojet jetojnë, janë shprehje e këtij aktiviteti. Islami është fe që përmban në vetvete udhëzime dhe urdhëra për të gjitha aspektet e jetës. Reflektim filozofik mbi moralin dhe natyren e njeriut, si dhe raportin individ-shoqeri-shtet. Kujdesi ndaj shoqërisë me të cilën shoqërohet i riu, dhe marrja e masave adekuate nëse ka rënë në shoqëri të keqe. Përdorni këto 3 shprehje dhe ai do dashurohet marrëzisht. do të njiheni me disa shprehje të fuqishme që do të shtyjnë edhe ty t’i ndihmosh të tjerët dhe t’u O njerez gjith ju qe dini nai sprehje te bukur shkrujeni ketu ! Ja po e filloj : Ku eshte Balta me e Embel se Mjalta . Nganjëherë dashuroheni kalimthi e nganjëherë shfaqen ndjenja të thella sa nëse nga ajo lidhje nuk ka dobi do të mbeteni zemërthyer dhe e pikëlluar. Të mirat e shkencës dihen. Po kështu nëse e godet diç e keqe ai bën durim dhe është mirë për të“. Historia Ime; Gruaja me vullnet të fortë quhet “e keqe”, ndërsa burri “i fuqishëm”/ Margaret Thatcher, 25 shprehje për “vath në vesh”Inspirim i cili gjeti shprehje në trajta dhe mënyra të ndryshme si në filozofi, teologji po ashtu edhe në art. Keshtu shqiptari bari apo blektor ka vezhguar si filozof shoqerine njerzore dhe cenet e njeriut, sjelljet negative te tij, i ka shprehur permes krahasimeve me boten e kafsheve. GANDIPOSTIMET MË TË FUNDIT. Kur të kalojnë andej njerëzit t’i vrasim dhe të Mos u mbro me gardh – mbaj shoqerine perreth. Depërtimi i mësim besimit në shkolla, si faktorë kyç në luftimin e devijimeve. Nëse dikush të shqetëson në rrugë nga masa e gjerë e popullit, ti mos e kthe të keqen me të keqe, por tregohu tolerant ndaj atij që të dëmton, dhe ke për ta parë se Allahu ka për ta ngritur vlerën tënde. Secili prind ka dëshirë që fëmija i tyre të përshtatet mirë në ambientin, por nga ana tjetër frikësohen se mos fëmijët e tyre zgjedhin shoqërinë e keqe. E vërteta e vetme, e cila është më se e dallueshme, është kjo: që përfaqësuesit e dhunës në rajone të ndryshme të botës, me ambiciet e tyre për të sunduar botën dhe për ta vënë gjithçka nën kontrollin e ideologjive të tyre dhe disa të tjerë, inatçorë në mohimin e tyre, të mund ta vazhdojnë mohimin, inatin dhe Është e ditur se familja luan rol kryesor në pikëpamje të edukimit dhe paraqitjës për jetë të njeriut që nga lindja – duke filluar nga fëmijëria e hershme e tij në aftësimin e personalitetit ndaj kriminalitetit. 21. Kam ironizuar dhe vënë lojë sjelljet tipike imorale, ato që unë i kam konsideruar si të padenja dhe të dëmshme, ato që në traditën tonë ishin përjashtuara dhe të dënueshme. Mendimet e larta gjenden në fjalë të shkurtra. nga Sponsored content Ora është Sa kohë e keqe ka marrë për dijen dhe të dijshmit. Lexoni mbi 3881 thënie te mençura dhe shprehje nga autorë të ndryshëm të shoqëruara me foto të bukura. Lidhja e Durrësit me Nishin përmes autostradës (ende e papërfunduar) dhe lidhja përmes autostradës e Prishtinës me Shkupin dhe Selanikun (edhe kjo ende e papërfunduar) me siguri që tahminin do ta shndërrojnë pa tahmin. Librat dhe literatura- tregojne per rendesine dhe influencen e libravr ne jeten e . I dua, por malli s’me merr! E shoh njerine si njeri per t’u pare, por jo per t’u adhuruar. *Era e keqe nga goja * Ndoshta bëhet fjalë për halitozën, e cila mund të jetë pasojë e shumë faktorëve, madje edhe e diabetit të padiagnostikuar. Shume kane degju per njerez mashtrues,te ligj qe tallen me mendjet e te tjereve por e keqja me e madhe e ketyre njerzve eshte kur mashtrojne vetveten. Jeta nuk mund të japi dhuratë më të mirë se sa miqësinë e cila vendbanim ka Kopshtin parajsorë Inspirim i cili gjeti shprehje në trajta dhe mënyra të ndryshme si në filozofi, teologji po ashtu edhe në art. Diskriminimi i femres, ndonese me se shumti eshte bere objekt i kritikes se mentalitetit te vendeve myslimane me traditat e tyre fetare hapur diskriminuese per femrat, eshte shqetesues edhe per vendet e zhvilluara por ne nje drejtim tjeter. Të jemi optimistë Këtë vit që kaloi kam shkruar mjaft refleksione, ku kam kritikuar pjesën e keqe të shoqërisë tonë. Një ndër shkaqet e erës së keqe është djersa, e cila shkakton rritjen e Thirrje për Shprehje Interesi nga Organizatat e Shoqërisë Civile për tu bërë pjesë e Grupit Kombëtar të Punës për Reformën në Administratën PublikePyetje: Cili është gjykimi fetar – sipas mendimit tuaj – për këto shprehje: ‘e di Allahu’, atëherë s’ka gjë të keqe në këto shprehje. E njëjta gjë vlen edhe kur kjo ndarje e shoqërisë sigurohet mbi nivelin e nevojshëm, domethënë, sikur të gjithë të ishin të zgjuar, atëherë përsëri nuk do kishim qytetërim, do të ishte njësoj sikur të gjithë të ishin budallenj. Për derisa në vendet që e kanë punën mbarë, dija hap rrugë për të ecur përpara, tek në sot, Nuk i frikohemi vdekjes, por jetës së keqe. Rajmonda Kastrati - Per Ish-Shoqen Time. Me pelqen te jem i pergjithshem e te preku gjithsin e shkrimit dhe te jetes. Në pikën më të lartë të vetëdijes, ju jeni gati një Zot. Shqiptare te bashkuar per nje Shqiperi te bashkuar ! Kemi 65 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment. Ftesë për Shprehje Interesimi Thirrje për shprehje interesi/ Trajnim falas. Opinione; Në shoqërinë e keqe, - Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti-Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine. E mira dhe e keqja kryesisht i referohen vlerësimit të objekteve, dëshirave, sjelljeve, ngjarjeve, etj, në një aspekt dualist, ku njëra anë është pozitive dhe tjetra negative. Regjistrimi është falas. numri i dështimeve (abortusit) shtohet dita-ditës. Partia Socialiste e Tiranës. Nëse vëllai ose motra e vogël është i/e trishtuar për ndonjë arsye, le të përpiqet vetë fëmija të zgjidhë çështjen. Shpesh i quajmë si rracën Disa shprehje kanë pasur kuptim dikur por sot nuk janë më pjesë e fjalorit dhe ka dhe një arsye për ai quhej me biografi të keqe. (ketu e tutje po e quaj A. "" SHOQERIA "" Here is a list of the top 100 motivational quotes to get you inspired for life. Dory G NSA Poezi per shoqerine time - YouTube Thënie për të keqen - SHPREHJE FILOZOFIKEgjysmë zemre , në fakt , merr kënaqësi në të keqe . Mos lejo që të mashtrojnë njerëzit e këqij që mund të thonë:”Eja me ne të zëmë prita për qejf. edu is a platform for academics to share research papers. Kuajt - simbolizojne klasen se cilen I perkasin personazhet, simbolizojne levizjen dhe jane miq te mire. Me këtë shprehje i referohem pjellës së çmendurisë së diktaturës që ka 27 vjet që mbjell farën e keqe, duke helmuar mendësitë e shqiptareve menjëherë pas rënies së sistemit komunist. Kurse per ato mekate qe ka shtyre edhe te tjeret qe t’i bejne, preferohet qe ky vete, te shkoje tek ata dhe t’u thote qe eshte penduar per gjithcka te keqe qe ka bere ne te kaluaren dhe se tani eshte udhezuar ne Islam, me miresine e Zotit ndaj tij, keshtu qe ju ftoj juve te ktheheni te feja e Zotit dhe praktikimi i saj, sepse me te vertete About Avni Rudaku Avni Rudaku është i lindur më 1984 në Gjilan, Avniu ndryshe i njohur si Rud-Fiqiruesi, është “Bachelor i Psikologjisë” (2006), “Bachelor i Sociologjisë” (2008) dhe “Master i Sociologjisë” (drejtimi akademik, 2012) në Universitetin Publik të Prishtinës. Faqja 3- A ju duken shprehje fallco kur disa u drejtohen të tjerëve me "motër" e "vëlla"?! Gjëzëtari dhe lojëra Trendin negativ të shtimit të popullsisë autori e lidhë me varfërinë, qeverisjen e keqe, cilësinë e jetesës, mungesën e shpresës për mirëqenie, emigrimin. E pra, në qoftë se ju mendoni se duke luajtur këtë lojë nuk është më e keqe, atëherë ju keni një shans i madh për të provuar atë për veten dhe të tjerët. Nuk eshte me rendesi se cfare roli kam une. I njohur për veprat e tij Njëzetë poema dashurie dhe një këngë e dëshpëruar dhe Një qind sonete dashurie, gjithashtu është i njohur për poema si Tanë është Kuba, Lartësitë e Macchu Picchu, … Për këtë dijetarët, vazhdimisht që në kohërat e hershme, për vepra të këtilla përdornin shprehje të ashpra, si këto të këtij grupi dijetarësh në “Komisionin e Dijetarëve të Mëdhenj” që në atë kohë kryetar i saj ishte dijetari i madh AbdulAziz bin Bazi, Allahu e mëshiroftë. Një popull që nuk njeh dhe nuk i nderon, personalitetet e veta historike, humb diçka nga etniteti i vet. Ndryshimet në mukozë, dhëmbë ose gjuhë mund të jenë shenja paralajmëruese për sëmundje serioze. com. Por unë nuk mund të kënaqem më me atë që thotë shumica dhe me atë që është shkruar nëpër libra. Madje edhe kur është një shprehje e «dashurisë për atdheun», shpeshherë është me urrejtje ndaj kombeve të tjera, të cilat, në mendjen e prishur të publikut tonë, ende po komplotojnë kundër nesh. Pejgamberi i Allahut,në shumë hadithe të tij, ka vënë në spikamë luftimin e së keqes nga shoqëria, dhe Historia jonë e bashkëpunimit është shumë e larmishme veçanërisht e shtrirë në dy-tre shekujt e fundit, ku udhëtarë eksploratorë britanikë, udhëtuan nëpër Shqipëri dhe u dashuruan me këtë vend, shkruan për këtë vend dhe e mbështetën atë në përpjekjet për zhvillim dhe pavarësi. Jo gjithçka që është moderne është po kaq e mirë, dhe jo gjithçka që është e vjetër është ose e mirë ose e keqe. com. Të gjithëve na ka rastisur shpesh herë në jetën tonë të jemi pjesë e konflikteve,konflikte të cilët ndikojnë mbi gjëndjen emocionale të individëve të cilët janë në komunikim ndërnjerëzorë të përditshëm. "Sa më shumë lexoni për politikën, aq më shumë arrini të pranoni se çdo parti është më e keqe se tjetra". Shekulli njëzet e një do të jetë koha e kalimit të shoqërisë së materies dhe energjisë në shoqërinë e shenjave. Ky është ai përmirësin që bëhet nëpër tregje, xhamia dhe në shumë vende tjera publike. ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne Lufta është e keqe dhe kushdo që thotë të kundërtën, është gënjeshtar. Kafshet Megjithatë fakti i zotërimit të një diplome master jo domosdoshmërisht do të thotë dyer të hapura në tregun e punës, pasi cilësia e diplomës referuar universitetit ku është kryer është shprehje direkte e njohurive të marra nga individi. une mbi dashurine E per jeten do te ishte e Vasfije Krasniqi-Goodman ka thyer një tabu në shoqërinë kosovare pasi është bërë gruaja e parë, viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës së Kosovës, që ka rrëfyer sonte publikisht tmerrin e përjetuar kur është përdhunuar nga forcat policore serbe në vitin 1999. Njeriu merr pjese në pushtetin tokësor dhe domosdoshmerisht është ana e keqe dhe e errët e atij hyjnor dhe të përbotshëm e që pason vetëm pas devotshmërisë ndaj këtij autoriteti, pra me vdekje. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po të ra e keqe, do të Thenie te mencura per Shoqerine. Prandaj ne cdo gje e mire ka nje te keqe, dhe ne cdo te keqe ka nje te mire. Dr. – Emiliano Aliu 4 “ Bërja e një politike të mirë apo të keqe, nga pikëpamja subjektive e atij që e bën, varet nga korrektësia e qëllimit, nga mirësia që duhet të arrihet dhe nga mjetet e ndershme që përdoren për arritjen e qëllimit. Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Fjal Dhe Shprehje Te Vjetra (tipike) Kavajse. Recent. Ditët e sotme gjithçka është komecializuar dhe materializuar. Gruaja e të Dërguarit, paqja qoftë mbi të, Aishja thotë: “Një njeri erdhi të na vizitonte, por më befasoi i Dërguari i Zotit, paqja qoftë mbi të, që menjëherë e pa atë dhe tha: “Oh…ky njeri me sjellje të keqe”, por i Dërguari i Zotit ndryshoi plotësisht, menjëherë u ul me të. do te jete me i mecur,por me pak kryelarte,me i kenaqur,por me pak i vetepelqyer,me i thjeshte pasi e ka kutuar sa injorant eshte,por me i pajisur per te shpjeguar relacionet qe lidhin fjalet me gjerat,per te qene me i matur mbi te pallogaritshmin mister qe ai Sot nje te ri/e ne jeten e tij/saj ka shum vuajtje,zhgenjime,mashtrime,mosbesim,humbje te shpresave per te ardhmen etj. flm per kte artikull. Movie. Kurajo, kurrë mos hiq dorë: 11 shprehje filozofike. Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut e vitit 1948 që thekson parimin e papranueshmërisë së diskriminimit dhe shpall se të gjithë njerëzit lindin të lirë e të barabartë në dinjitet e në të drejta dhe se secili mund të gëzojë të gjitha të drejtat dhe liritë që përmenden aty, pa asnjë dallim. si një e keqe e domosdoshme. Political Organization. Janë disa shprehje që brezat e para ’90-ës kanë “bërë histori” me to, por pushtimi nga teknologjia dhe modernizimi duket sikur na ka shpërfytyruar duke zhveshur shoqërinë nga vlerat reale. “Myslimanë e të krishterë, Perëndia na ka bërë, jemi vëllezër të të tërë”, thoshin rilindësit tanë, por kësaj mund t’ia shtonim vetëm edhe fenë herreje. 05/06/2002 · Fanatizmi Nje E Keqe Per Personin Dhe Shoqerine; Jane keto shprehje besimi apo te nje fanatizmi te eger jo njerezor. Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Fjala e Lirë është një uebfaqe, që merret me publikimin e shkrimeve, komenteve, opinioneve dhe analizave të ndryshme, me karakter kombëtar dhe mbarëshqiptar. Ndryshe nga serbët e tjerë, Millosh Qiriq një politolog, edukator, shkrimtar, aktivist i mediave dhe i të drejtave të njeriut i ka dhënë te drejtë Granit Xhakës e Xherdan Shqirit. Kot përpiqet mendja Politikanët konsiderohen, teorikisht të paktën, përfaqësues të njerëzve. Në shumë gjëra do të vareni nga të tjerët, veçanërisht nga personat e gjinisë së kundërt. ) dhe vajzen e tij Lena, po 4 vjecare. Une jam nje mashtruese,nuk e them per te ngjare interesante (mbase dhe kj o eshte pak)por e them ngaqe te mashtruearit me vjen ne nje menyre krej natyrale. Ndodhi kete radhe per faktin e rende te parullave e koreve fashiste nga ana e halabakeve çetnike serbe, qe te bashkuar me tifozerine ruse nuk rreshten se shari e kercenuari pergjate 90 minutave. me çmimet më konkurruese në tregdinamike, moderne & responsive në një server të shpejtë dhe efektiv! Vetë kushtet e vështira ekonomike e sociale, sidomos gjendja në zonave rurale e kanë shndërruar këtë shprehje në një slogan, pasi prindërit e kanë të vështirë të ndjekin ecurinë e formimit të fëmijës dhe të kryejnë bashkëveprimin e nevojshëm me shkollën. Bota është e të vjetrës, e gënjeshtrës, e poshtërimit. Dhimbja më e keqe është kur personi që ju bëri të ndiheni kaq të veçantë dje, ju bën të Mos u mundoni për të kuptuar shoqërinë. Për këtë toponim flet edhe një shprehje shumë e përdorur dikur, por e rralluar ose e zhdukur në ditët e sotme: “Do rrish urtë apo të ta bëj shtëpinë matanë Mollës së Kuqe! ” Shprehja përdorej sa herë duhej t’i thoshe dikujt që mund të dërgohej larg. 7 Shkurt 2017 Bëni like në faqen tonë në Facebook - Ndërpreva miqësinë time me dy persona. Jul 28, 2012 Thenie te mencura per Shoqerine. thenie_perfekte_ Instagram Photos, Prandaj ne cdo gje e mire ka nje te keqe, dhe ne cdo te keqe ka nje te mire. Dhe studimi i fundit mbi këtë temë ka arritur në konkluzionin se kur ato merren me instikt, ne humanët kemi tendencën ti mbrojmë më tepër, ti ndjejmë më shumë tonat, ta gjejmë veten plotësisht dhe ta përballojmë më mirë edhe gabimin në rast të dështimit. Jane disa thenie te mbledhura nga Mirdita d. Ftesë për Shprehje Interesimi Në esencë, të dyja këto shprehje (tevbe dhe istigfar) përdorën kur kërkojmë pendim dhe falje nga Allahu i Lartësuar për ndonjë të keqe që kemi bërë. Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën. Fjalë të urta nga S. Te kesh dike per te dashuruar eshte nje familje Ti kesh te 24 Tetor 2002 te jep rruge te keqe . Sidomos kur topin e zoteronin kater shqiptaret. Diku këto institucione e organe janë shprehje e zbatuese të përpikta të rregullave e ligjeve të shoqërisë sonë, diku në një vend tjetër këto organe e institucione janë shprehje dhe zbatuese edhe të dëshirave individuale, pasioneve të ulta, shprehjeve histerike, të individëve të ndryshëm, pjestarë e përfaqësues të Mbrojtja e Konsumatorit. Aftësia ime në të komunikuar Me 1 shkalla më e ulët e vetëvlerësimit dhe me 5 shkalla më e lartë e vetëvlerësimit. Kuptimi që kishin dikur dhe Çdo ditë e jetës sate është një faqe e biografisë sate, andaj kujdesu të shkruash mirë, sepse një faqe e keqe e ndyn gjithë librin! (Sami Frashëri) Shokë të mire, libra të mirë dhe një ndërgjegje të përgjumur: kjo është jeta ideale. E kane humbur te drejten e tyre duke bere asgje te keqe, sic kemi pare te ndodhe plot raste, dite per dite, kudo, sido e kurdo… Me çfarë lehtësie të padurueshme, këtu në Ballkan, i madh e i vogël, të ditur dhe injorantë, e ngatërrojnë biologjinë e gjenetikën e individit me përkatësinë e tij kulturore. 0 Votos negativos, marcar como no útil. Pierr Eliot Trudo Faqja më e madhe shqiptare me thënie. Përpara se të vijoni me lidhjen duhet të mendoni seriozisht dhe ta vlerësoni mirë atë. albandaci. 05/03/2016 · Pasaporta e Pakistanit është renditur si e dyta më e keqe në botë “Kërkesat për viza janë shprehje e marrëdhënieve në mes të kombeve “Nëqoftëse një shoqëri e lirë nuk mund të ndihmojë të shumtët që janë të varfër, nuk do të mundet kurrë të shpëtojë të paktët qëHome / Lajmet / Ftesë për Shprehje Interesimi. Religjioni (latinisht: religiare që don të thotë të lidhesh), si formë më e vjetër e vetëdijes dhe botëkuptimit njerëzor, konsiderohet si një lidhje e komunitetit të caktuar shoqëror të klanit, fisit, individit me një qenie mbinatyrore. 26 Janar 2018 Ja disa thënie të mrekullueshme për shoqërinë “Miqtë e vërtetë janë të vështirë për t'u gjetur, shumë të vështirë për t'i lënë të shkojnë dhe e 4 Gusht 2009 Prej një armiku të mëndshëm e të urtë nuk është frika se të ndodh ndonjë e keqe, por një mik i marrë, mbasi t'a di, të di të gjithë mëndjen e 20 Shtator 2016 Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Shumë muaj me radhë nëna luan një rol jashtzakonisht të rëndësishëm në jetën e saj (foshnjes) gati se plotësisht gjithçka varet nga ajo. pra POSTIMET MË TË FUNDIT. Ketë shumllojshmëri shprehjesh nuk do ta gjeni në asnjë faqe tjetër. Thirrje për shprehje interesi/ Trajnim falas. Me rendesi per mua eshte morali dhe kulturaMos u mbro me gardh – mbaj shoqerine perreth. Të mirat e kësaj metode duken. Pra edhe dënimi e edhe krimi ishin si e keqe por duke u dalluar se dënimi ishte e keqe me e vogël në krahasim me të keqën më të madhe-krimin. Në një moment në jetë, ti e kupton se ndonjëherë ndodhin gjëra të këqija dhe nuk mund të bësh asgjë. Gjithë kohën jemi racistë, pa e kuptuar këtë. Shum e vertet . 12. Ja si të shpëtoni nga era e keqe e këmbëve! Bromodoza, apo këmbët me erë të keqe, janë gjendje shumë e zakonshme mjekësore. 13 shenja që ju tregojnë se nuk keni shoqëri të mir Per shoqerine; Keshilla per jeten ! Per Moralin; Ndoshta dicka e mrie fshihet pas nje te keqe; Fjale te urta Islame dhe shprehje Ah, sikur te ishteDisa shprehje që mund t’ju paraqesin në sytë e të tjerëve si të paaftë ose pa besim në vetvete, gjë që është e keqe për sigurinë në punë. Te gjithe e dine kete "Ne shqiperi"Kurajo, kurrë mos hiq dorë: 11 shprehje filozofike; Ja si te zhdukni aromën e keqe të gojës dhe dhimbjen e fytit nje here e pergjithmon. “Do të mbështes përherë në të mirë e në të keqe, sa herë që të kesh nevoj Ballina Opinione Në shoqërinë e keqe, artisti vret e vrasësi shpallet vlerë kombëtare. Që nga çasti i lindjes foshnja kërkon lidhjen me nënën. Çudi me punën e besimtarit, tërë çështja e tij është e mirë për të, dhe kjo nuk i takon askujt përveç besimtarit; nëse e godet diç e mire falënderon dhe kjo është e mirë për të. Kur shpërndajnë dritën e tyre dy miq të vërtet, atë hapësirë e mbulojnë Thenie te mencura per Shoqerine